CR Magnetics Inc. CR4160-50
CR4160-50 picture photo
Mfg. Part Number
CR4160-50
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 50A AC
Datasheet Download
CR4160-50.pdf
Availability of CR4160-50
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CR4160-50 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR4160-50
Internal Part NumberEIS-CR4160-50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyCurrent Transducers
SeriesCR4100
PackagingBulk
For MeasuringAC
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing50A
Number of Channels2
OutputRatiometric, 4mA ~ 20mA
Sensitivity-
Frequency20Hz ~ 5kHz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)70mA
Operating Temperature0°C ~ 60°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeDIN Rail, Panel
Package / CaseModule, Dual Pass Through
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR4160-50
Related LinksCR41, CR4160-50 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR4160-50 Details Description
Related parts for CR4160-50
CONN PLUG 12POS PANEL MT M SERES datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 22GB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 261 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN datasheet.pdf
SUB-MIN SKT/CARRIER datasheet.pdf
CONN HDR 72POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf