CR Magnetics Inc. CR4210S-100
CR4210S-100 picture photo
Mfg. Part Number
CR4210S-100
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 100A AC
Datasheet Download
CR4210S-100.pdf
Availability of CR4210S-100
QUANTITY
CR4210S-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR4210S-100
Internal Part NumberEIS-CR4210S-100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesCR4200
PackagingBulk
For MeasuringAC
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing100A
Number of Channels1
OutputRatiometric, 0 V ~ 5 V
Sensitivity-
Frequency50Hz ~ 400Hz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - SupplySelf Powered
Response Time250ms
Current - Supply (Max)-
Operating Temperature0°C ~ 60°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeDIN Rail, Panel
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR4210S-100
Related LinksCR421, CR4210S-100 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR4210S-100 Details Description
Related parts for CR4210S-100
TRANS NPN DARL 60V 1A SOT-89 datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 4.71"LX3.7"W datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 8CHAN I2C 20TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT ROMLESS 84PLCC datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
BOARD EVAL HMC681LP5E datasheet.pdf
GUIDE - ANVIL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf