CR Magnetics Inc. CR4410S-20
CR4410S-20 picture photo
Mfg. Part Number
CR4410S-20
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 20A AC
Datasheet Download
CR4410S-20.pdf
Availability of CR4410S-20
QUANTITY
CR4410S-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR4410S-20
Internal Part NumberEIS-CR4410S-20
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing20A
Number of Channels1
OutputRatiometric, 0 V ~ 5 V
Sensitivity-
Frequency50Hz ~ 400kHz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)40mA
Operating Temperature0°C ~ 60°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR4410S-20
Related LinksCR441, CR4410S-20 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR4410S-20 Details Description
Related parts for CR4410S-20
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH SPST 4 SEC LOW PROF datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
BCZ 3.81/07/180FZE SN BK BX datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS PNL MNT SKT CRMP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ADJ 24SSOP datasheet.pdf
CAM FOLLOWER datasheet.pdf
OSC XO 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf