CR Magnetics Inc. CR4450-0.5
CR4450-0.5 picture photo
Mfg. Part Number
CR4450-0.5
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 0.5A AC
Datasheet Download
CR4450-0.5.pdf
Availability of CR4450-0.5
QUANTITY
CR4450-0.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR4450-0.5
Internal Part NumberEIS-CR4450-0.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesCR4400
PackagingBulk
For MeasuringAC
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing0.5A
Number of Channels2
OutputRatiometric, 0 V ~ 5 V
Sensitivity-
Frequency50Hz ~ 400kHz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)75mA
Operating Temperature0°C ~ 60°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeDIN Rail, Panel
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR4450-0.5
Related LinksCR445, CR4450-0.5 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR4450-0.5 Details Description
Related parts for CR4450-0.5
RES SMD 348K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 20AWG MTA-156 datasheet.pdf
TVS DIODE 280VWM 473.55VC AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 237K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf