Sumida Corporation CR54-120MC
CR54-120MC picture photo
Mfg. Part Number
CR54-120MC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12UH 1.4A 120 MOHM SMD
Datasheet Download
CR54-120MC.pdf
Availability of CR54-120MC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CR54-120MC Order Process
Ship out your order
Specifications of CR54-120MC
Internal Part NumberEIS-CR54-120MC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCR54
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance12µH
Tolerance±20%
Current Rating1.4A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)120 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant27.7MHz
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.228" L x 0.209" W (5.80mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max)0.191" (4.85mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR54-120MC
Related LinksCR54-, CR54-120MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CR54-120MC Details Description
Related parts for CR54-120MC
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 500MW TO92-3 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 160MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 15V AXIAL datasheet.pdf
IC GP LV COMPARATOR SC70-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 2.4 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-LAY HYBRID COUPLER 1210 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf