CR Magnetics Inc. CR8350-2000-F
CR8350-2000-F picture photo
Mfg. Part Number
CR8350-2000-F
Manufacturer
Product Category
Current Sense Transformers
Brief Description
TRANSFORMER CURRENT HI FREQUENCY
Datasheet Download
CR8350-2000-F.pdf
Availability of CR8350-2000-F
QUANTITY
CR8350-2000-F Order Process
Ship out your order
Specifications of CR8350-2000-F
Internal Part NumberEIS-CR8350-2000-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Transformers
FamilyCurrent Sense Transformers
SeriesCR8300
Turns Ratio - Primary:Secondary1 : 2000
Frequency20kHz ~ 200kHz
Inductance-
Current Rating100A
DC Resistance (DCR)73 Ohm
E.T.-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension37.50mm L x 14.00mm W
Height - Seated (Max)39.00mm
Termination StylePC Pin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR8350-2000-F
Related LinksCR8350, CR8350-2000-F Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR8350-2000-F Details Description
Related parts for CR8350-2000-F
BUZZER PIEZO 12V 14MM CHASSIS datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS LOW 25PPM datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
RES 267 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC 8051 MCU 32K FLASH MEM 32-QFN datasheet.pdf
CAP CER 2PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 16AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
RES SMD 21.5 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf