Crystek Corporation CRBSCS-01-80.000
CRBSCS-01-80.000 picture photo
Mfg. Part Number
CRBSCS-01-80.000
Manufacturer
Product Category
VCOs (Voltage Controlled Oscillators)
Brief Description
VCO 80MHz REDBOX
Datasheet Download
CRBSCS-01-80.000.pdf
Availability of CRBSCS-01-80.000
QUANTITY
CRBSCS-01-80.000 Order Process
Ship out your order
Specifications of CRBSCS-01-80.000
Internal Part NumberEIS-CRBSCS-01-80.000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyVCOs (Voltage Controlled Oscillators)
SeriesCRBSCS
PackagingBulk
Frequency Range-
Frequency - Center80MHz
Tuning Voltage (VDC)5.5 ~ 15 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-25
Icc Max30mA
Kvco (MHz/V)-
Power (dBm)6 ±1
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-155
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule Adapter, SMA F (3)
Size / Dimension1.250" L x 1.250" W (31.75mm x 31.75mm)
Height0.590" (14.99mm)
Voltage - Supply5.5V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRBSCS-01-80.000
Related LinksCRBSCS-0, CRBSCS-01-80.000 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CRBSCS-01-80.000 Details Description
Related parts for CRBSCS-01-80.000
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SCKT HOUSING 10POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 1410 datasheet.pdf
RES 274 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
1.27 HD SMT SHRD datasheet.pdf
CAP FILM 3.9NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf