Amphenol Commercial Products L777DFCF37PU
L777DFCF37PU picture photo
Mfg. Part Number
L777DFCF37PU
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L777DFCF37PU.pdf
Availability of L777DFCF37PU
QUANTITY
L777DFCF37PU Order Process
Ship out your order
Specifications of L777DFCF37PU
Internal Part NumberEIS-L777DFCF37PU
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDF
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L777DFCF37PU
Related LinksL777DF, L777DFCF37PU Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L777DFCF37PU Details Description
Related parts for L777DFCF37PU
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 4W datasheet.pdf
SENSOR DIFF PRESS 1.45 PSI MAX datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
OSC TCXO 311.04MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN .75MM COPLANAR VERT 140POS datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 10A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
SENSOR PIR LONG DIS TYPE 6UA datasheet.pdf
IC SMART POWER SSR QUAD 8-SOIC datasheet.pdf
RES 2 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf