Crystek Corporation CRBV55CL-0418-0436
CRBV55CL-0418-0436 picture photo
Mfg. Part Number
CRBV55CL-0418-0436
Brief Description
VCO 418-436 MHZ REDBOX
Datasheet Download
CRBV55CL-0418-0436.pdf
Availability of CRBV55CL-0418-0436
QUANTITY
CRBV55CL-0418-0436 Order Process
Ship out your order
Specifications of CRBV55CL-0418-0436
Internal Part NumberEIS-CRBV55CL-0418-0436
PackagingTray
Frequency Range418 ~ 436MHz
Frequency - Center427MHz
Tuning Voltage (VDC)1.5 ~ 3.5 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-15
Icc Max25mA
Kvco (MHz/V)0.5
Power (dBm)0 ±4
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-108
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule Adapter, SMA F (3)
Size / Dimension1.250" L x 0.590" W (31.75mm x 14.99mm)
Height1.250" (31.75mm)
Voltage - Supply5V