Sullins Connector Solutions RCC17HEYN
RCC17HEYN picture photo
Mfg. Part Number
RCC17HEYN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 17POS THRUHL
Datasheet Download
RCC17HEYN.pdf
Availability of RCC17HEYN
QUANTITY
RCC17HEYN Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC17HEYN
Internal Part NumberEIS-RCC17HEYN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions17
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC17HEYN
Related LinksRCC1, RCC17HEYN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC17HEYN Details Description
Related parts for RCC17HEYN
FILTER 10.7MHZ 200KHZ BANDWIDTH datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 970MA 418 MOHM TH datasheet.pdf
TRIAC 800V 8A TO220AB datasheet.pdf
RES 0.25 OHM 15W 1% TO220 datasheet.pdf
CABLE ASSY I/O DB25 - IDC 7FT datasheet.pdf
CONN HEADER 78POS 2MM VERT SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.1V SSOT24-4 datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 120PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf