Vishay/Dale CRCW01001K00JREL
CRCW01001K00JREL picture photo
Mfg. Part Number
CRCW01001K00JREL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1K OHM 5% 1/32W 01005
Datasheet Download
CRCW01001K00JREL.pdf
Availability of CRCW01001K00JREL
QUANTITY
CRCW01001K00JREL Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW01001K00JREL
Internal Part NumberEIS-CRCW01001K00JREL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.03W, 1/32W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Supplier Device Package01005
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height0.006" (0.15mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW01001K00JREL
Related LinksCRCW0100, CRCW01001K00JREL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW01001K00JREL Details Description
Related parts for CRCW01001K00JREL
RES SMD 634K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
FERRITE CHIP 300 OHM 500MA 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 WW datasheet.pdf
FUSE 550A 690V 2KN/110 AR UC datasheet.pdf
CAP MICA 2000PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf