Vishay/Dale CRCW0201187KFKED
CRCW0201187KFKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0201187KFKED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 187K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW0201187KFKED.pdf
Availability of CRCW0201187KFKED
QUANTITY
CRCW0201187KFKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0201187KFKED
Internal Part NumberEIS-CRCW0201187KFKED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0201187KFKED
Related LinksCRCW0201, CRCW0201187KFKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0201187KFKED Details Description
Related parts for CRCW0201187KFKED
TERM BLOCK PCB 2POS 5.08MM BLACK datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS W/PINS datasheet.pdf
IC SUPERVISOR SWITCH OVER 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 20V TO277A datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 5.9KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 40W datasheet.pdf