TE Connectivity Alcoswitch Switches KN1751BA1/4
KN1751BA1/4 picture photo
Mfg. Part Number
KN1751BA1/4
Manufacturer
Product Category
Knobs
Brief Description
SWITCH KNOB STRGHT 1.75" BLCK-NT
Datasheet Download
KN1751BA1/4.pdf
Availability of KN1751BA1/4
QUANTITY
KN1751BA1/4 Order Process
Ship out your order
Specifications of KN1751BA1/4
Internal Part NumberEIS-KN1751BA1/4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationKN1751BA1/4 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Featured ProductTE Connectivity Alcoswitch Switches
Standard Package350
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyKnobs
SeriesKN
StyleCylindrical
TypeKnurled, Straight
Shaft Size0.250" (6.35mm)
Diameter1.750" (44.45mm)
Height1.650" (41.90mm)
IndicatorNo Indicator
MaterialMetal
ColorBlack, Natural
Features6-32 Set Screw (2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KN1751BA1/4
Related LinksKN175, KN1751BA1/4 Datasheet, TE Connectivity Alcoswitch Switches Distributor
KN1751BA1/4 Details Description
Related parts for KN1751BA1/4
CONN RECEPT 100POS W/POST SMD datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 10BIT 24QSOP datasheet.pdf
IDS BASE PLATE FOR CHAMP LATCH datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 9A HLD T/R datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMC datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 20PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CTV 5C 5#20 PIN RECP datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf