Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y11725K68280Q0R
Y11725K68280Q0R picture photo
Mfg. Part Number
Y11725K68280Q0R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.6828K OHM 1/10W 0805
Datasheet Download
Y11725K68280Q0R.pdf
Availability of Y11725K68280Q0R
QUANTITY
Y11725K68280Q0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y11725K68280Q0R
Internal Part NumberEIS-Y11725K68280Q0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6828k
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y11725K68280Q0R
Y11725K68280Q0R Details Description
Related parts for Y11725K68280Q0R
CONN HEADER .100 DUAL STR 28POS datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.5VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONV DC-DC 10W 5V 2A MED datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 24VDC datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 630VDC datasheet.pdf
AC 31C 31#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CAP 100 UF 20% 16 V datasheet.pdf
Complete 10-Bit, 20 MSPS, 80 mW CMOS A/D Converter IC datasheet.pdf