Vishay/Dale CRCW02011K40FNED
CRCW02011K40FNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW02011K40FNED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.4K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW02011K40FNED.pdf
Availability of CRCW02011K40FNED
QUANTITY
CRCW02011K40FNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW02011K40FNED
Internal Part NumberEIS-CRCW02011K40FNED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW02011K40FNED
Related LinksCRCW0201, CRCW02011K40FNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW02011K40FNED Details Description
Related parts for CRCW02011K40FNED
RES SMD 102KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 590K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 2GBIT 3NS 84FBGA datasheet.pdf
RES 2.03K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 26.4KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 48V datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP ALUM 6000UF 450V SCREW datasheet.pdf