Vishay/Dale CRCW020129R4FNED
CRCW020129R4FNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW020129R4FNED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 29.4 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW020129R4FNED.pdf
Availability of CRCW020129R4FNED
QUANTITY
CRCW020129R4FNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW020129R4FNED
Internal Part NumberEIS-CRCW020129R4FNED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)29.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW020129R4FNED
Related LinksCRCW0201, CRCW020129R4FNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW020129R4FNED Details Description
Related parts for CRCW020129R4FNED
IC VREF SHUNT 5V TO92-3 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
IC PCI-PCI BRIDGE 2PORT 256-PBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES 12.1M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 510PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
NTC THERMISTOR DIE 4.7K OHM 1% datasheet.pdf