Vishay/Dale CRCW0201499KFNED
CRCW0201499KFNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0201499KFNED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 499K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW0201499KFNED.pdf
Availability of CRCW0201499KFNED
QUANTITY
CRCW0201499KFNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0201499KFNED
Internal Part NumberEIS-CRCW0201499KFNED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)