Microchip Technology PIC16C56-HSE/SS
PIC16C56-HSE/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C56-HSE/SS
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 20SSOP
Datasheet Download
PIC16C56-HSE/SS.pdf
Availability of PIC16C56-HSE/SS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16C56-HSE/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C56-HSE/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16C56-HSE/SS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package67
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16C
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed16MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size1.5KB (1K x 12)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size25 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C56-HSE/SS
Related LinksPIC16C5, PIC16C56-HSE/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C56-HSE/SS Details Description
Related parts for PIC16C56-HSE/SS
FRAME FIXED FEMALE SZ6 FOR 5MOD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 56K OHM 1/2W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RES 21.8K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 57MM datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 24AWG 100' datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf