Vishay/Dale CRCW020190K9FKED
CRCW020190K9FKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW020190K9FKED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 90.9K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW020190K9FKED.pdf
Availability of CRCW020190K9FKED
QUANTITY
CRCW020190K9FKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW020190K9FKED
Internal Part NumberEIS-CRCW020190K9FKED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW020190K9FKED
Related LinksCRCW0201, CRCW020190K9FKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW020190K9FKED Details Description
Related parts for CRCW020190K9FKED
CABLE TIE MINI PURPLE 5.6" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .05 3.3V datasheet.pdf
RES .3 OHM 3W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
IC MCU 8K FLASH 512B 28SSOP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 3:4 200MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SCR 0.8A 600V TO-92 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 6UDFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 550MW DO214AA datasheet.pdf
RJ11 SHIELDED LED 8 PORT datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf