Vishay/Dale CRCW040211R5DKEDP
CRCW040211R5DKEDP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040211R5DKEDP
Brief Description
RES SMD 11.5 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040211R5DKEDP.pdf
Availability of CRCW040211R5DKEDP
QUANTITY
CRCW040211R5DKEDP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040211R5DKEDP
Internal Part NumberEIS-CRCW040211R5DKEDP
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040211R5DKEDP
Related LinksCRCW0402, CRCW040211R5DKEDP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040211R5DKEDP Details Description
Related parts for CRCW040211R5DKEDP
CAP CER 18PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RELAY SSR PANEL MOUNT datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 14TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 18K OHM 5% 150W datasheet.pdf
CABLE 3COND 8AWG BLACK 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
LM 5.08/22/90 3.5SN OR BX datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf