Vishay/Dale CRCW0402160KFKEDHP
CRCW0402160KFKEDHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402160KFKEDHP
Brief Description
RES SMD 160K OHM 1% 1/8W 0402
Datasheet Download
CRCW0402160KFKEDHP.pdf
Availability of CRCW0402160KFKEDHP
QUANTITY
CRCW0402160KFKEDHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402160KFKEDHP
Internal Part NumberEIS-CRCW0402160KFKEDHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402160KFKEDHP
Related LinksCRCW04021, CRCW0402160KFKEDHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402160KFKEDHP Details Description
Related parts for CRCW0402160KFKEDHP
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 24V datasheet.pdf
CNV DCDC 3.3/1.2V 16.5A HZ 10DIP datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 5.52"L X 2.61"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.085" NYLON 4.83MM datasheet.pdf
BATTERY HOLDER 6 AA datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
BRD SPT SNAP FIT/LOCK NYLN 9.4MM datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf