Vishay/Dale CRCW0402180RFKTD
CRCW0402180RFKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402180RFKTD
Brief Description
RES SMD 180 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW0402180RFKTD.pdf
Availability of CRCW0402180RFKTD
QUANTITY
CRCW0402180RFKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402180RFKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW0402180RFKTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402180RFKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW0402180RFKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402180RFKTD Details Description
Related parts for CRCW0402180RFKTD
LEVER SWITCH PCB SPDT .1A 30V datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A2015B/H1505TR 2" datasheet.pdf
FILTER LINE 33MH 5A VERTICAL datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 12VOUT datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY 20 GOLD 5POS datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONNECTOR - PRESSFIT datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
OSC MEMS 212.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf