Vishay/Dale CRCW0402191RFKTD
CRCW0402191RFKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402191RFKTD
Brief Description
RES SMD 191 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW0402191RFKTD.pdf
Availability of CRCW0402191RFKTD
QUANTITY
CRCW0402191RFKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402191RFKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW0402191RFKTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)191
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402191RFKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW0402191RFKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402191RFKTD Details Description
Related parts for CRCW0402191RFKTD
RES SMD 237K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf