Vishay/Dale CRCW04021K18FKED
CRCW04021K18FKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04021K18FKED
Brief Description
RES SMD 1.18K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04021K18FKED.pdf
Availability of CRCW04021K18FKED
QUANTITY
CRCW04021K18FKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04021K18FKED
Internal Part NumberEIS-CRCW04021K18FKED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04021K18FKED
Related LinksCRCW0402, CRCW04021K18FKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04021K18FKED Details Description
Related parts for CRCW04021K18FKED
RES SMD 432K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
60803B123 SPRING COVER datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 70POS DR LOW P datasheet.pdf