Vishay/Dale CRCW04021K21FKTE
CRCW04021K21FKTE picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04021K21FKTE
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04021K21FKTE.pdf
Availability of CRCW04021K21FKTE
QUANTITY
CRCW04021K21FKTE Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04021K21FKTE
Internal Part NumberEIS-CRCW04021K21FKTE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04021K21FKTE
Related LinksCRCW0402, CRCW04021K21FKTE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04021K21FKTE Details Description
Related parts for CRCW04021K21FKTE
IC MOSFET DRIVER SGL-CH 8-SOIC datasheet.pdf
IC CURRENT REGULATOR TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/6W 0402 datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,RED,ENHCD,C5 datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Bottom Entry datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7.5NS 256FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 71MA 74 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL O-D 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 42A TO-247 datasheet.pdf