Vishay/Dale CRCW04021K60JNTD
CRCW04021K60JNTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04021K60JNTD
Brief Description
RES SMD 1.6K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04021K60JNTD.pdf
Availability of CRCW04021K60JNTD
QUANTITY
CRCW04021K60JNTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04021K60JNTD
Internal Part NumberEIS-CRCW04021K60JNTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04021K60JNTD
Related LinksCRCW0402, CRCW04021K60JNTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04021K60JNTD Details Description
Related parts for CRCW04021K60JNTD
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
THERM NTC 1MOHM 10% 1206 SMD datasheet.pdf
HARDWARE PACK FOR SS RELAY 8PCS datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 1% 1/4W 0204 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 16.1MM RND datasheet.pdf
WARNING SIGN FOR UT TERM BLOCKS datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 500MM X 500MM datasheet.pdf