Vishay/Dale CRCW04021K91FKTD
CRCW04021K91FKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04021K91FKTD
Brief Description
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04021K91FKTD.pdf
Availability of CRCW04021K91FKTD
QUANTITY
CRCW04021K91FKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04021K91FKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW04021K91FKTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.91k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04021K91FKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW04021K91FKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04021K91FKTD Details Description
Related parts for CRCW04021K91FKTD
RES SMD 0.91 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC FIFO 2048X18 SYNC 25NS 68PLCC datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
D-SUB FILTER 50POS IP67 datasheet.pdf