Vishay/Dale CRCW04021K96FKTD
CRCW04021K96FKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04021K96FKTD
Brief Description
RES SMD 1.96K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04021K96FKTD.pdf
Availability of CRCW04021K96FKTD
QUANTITY
CRCW04021K96FKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04021K96FKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW04021K96FKTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04021K96FKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW04021K96FKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04021K96FKTD Details Description
Related parts for CRCW04021K96FKTD
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 10-MSOP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 3POS 5.00MM BLACK datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK 4POS SIDE ENT 3.81MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 1.04K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.0024UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf