Vicor Corporation V48C12H150BS3
V48C12H150BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C12H150BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V48C12H150BS3.pdf
Availability of V48C12H150BS3
QUANTITY
V48C12H150BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C12H150BS3
Internal Part NumberEIS-V48C12H150BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C12H150BS3
Related LinksV48C12, V48C12H150BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C12H150BS3 Details Description
Related parts for V48C12H150BS3
Connector Header 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
BUZZER 4096 HZ 16MM PCB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONV AC/DC 2A 6.5-18VIN 3.0-5.5V datasheet.pdf
FUSE AUTO 80A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8MSOP datasheet.pdf
RES 28 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 250V X7T 1210 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf