Vishay/Dale CRCW04021R00JNTD
CRCW04021R00JNTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04021R00JNTD
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04021R00JNTD.pdf
Availability of CRCW04021R00JNTD
QUANTITY
CRCW04021R00JNTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04021R00JNTD
Internal Part NumberEIS-CRCW04021R00JNTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04021R00JNTD
Related LinksCRCW0402, CRCW04021R00JNTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04021R00JNTD Details Description
Related parts for CRCW04021R00JNTD
RES SMD 0.16 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 105NH 43A 0.25 MOHM datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 166MHZ 54TSOP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONN SOCKET 50PIN GOLD W/KEY datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 400MA 560 MOHM datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BUCK 2-28V 700MA datasheet.pdf