Vishay/Dale CRCW04021R60JNEDHP
CRCW04021R60JNEDHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04021R60JNEDHP
Brief Description
RES SMD 1.6 OHM 5% 1/8W 0402
Datasheet Download
CRCW04021R60JNEDHP.pdf
Availability of CRCW04021R60JNEDHP
QUANTITY
CRCW04021R60JNEDHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04021R60JNEDHP
Internal Part NumberEIS-CRCW04021R60JNEDHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04021R60JNEDHP
Related LinksCRCW04021, CRCW04021R60JNEDHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04021R60JNEDHP Details Description
Related parts for CRCW04021R60JNEDHP
BLADE SET PHIL/SLOT W/POUCH 4PC datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
MODULE SDRAM DDR2 1GB 200SODIMM datasheet.pdf
LONG REACH BEVEL SLD TIP 600DEG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 5 OHM 50W 1% TO221 datasheet.pdf
SC 3.81/20/180G 3.2SN BK BX datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30A 120V TO-262AA datasheet.pdf
1002MC-LX-80 MEDIA CONV. datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 16A 250V datasheet.pdf