Vishay/Dale CRCW040222R1FKTD
CRCW040222R1FKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040222R1FKTD
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040222R1FKTD.pdf
Availability of CRCW040222R1FKTD
QUANTITY
CRCW040222R1FKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040222R1FKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW040222R1FKTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040222R1FKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW040222R1FKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040222R1FKTD Details Description
Related parts for CRCW040222R1FKTD
RES 36K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 1A SOT223 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FEMALE PANEL #26 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE MOD 400A 700V BLADE datasheet.pdf
CAP CER 330PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V C0G RADIAL datasheet.pdf
RES 18 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf