Vishay/Dale CRCW0402249RFKEDHP
CRCW0402249RFKEDHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402249RFKEDHP
Brief Description
RES SMD 249 OHM 1% 1/8W 0402
Datasheet Download
CRCW0402249RFKEDHP.pdf
Availability of CRCW0402249RFKEDHP
QUANTITY
CRCW0402249RFKEDHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402249RFKEDHP
Internal Part NumberEIS-CRCW0402249RFKEDHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402249RFKEDHP
Related LinksCRCW04022, CRCW0402249RFKEDHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402249RFKEDHP Details Description
Related parts for CRCW0402249RFKEDHP
RES SMD 10.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
IC FLASH/LPDRAM 1.5GBIT 137TFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 3K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
FIXED IND 9.1UH 440MA 605 MOHM datasheet.pdf
RES 30K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 203K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf