Vishay/Dale CRCW0402270KFKEDHP
CRCW0402270KFKEDHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402270KFKEDHP
Brief Description
RES SMD 270K OHM 1% 1/8W 0402
Datasheet Download
CRCW0402270KFKEDHP.pdf
Availability of CRCW0402270KFKEDHP
QUANTITY
CRCW0402270KFKEDHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402270KFKEDHP
Internal Part NumberEIS-CRCW0402270KFKEDHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402270KFKEDHP
Related LinksCRCW04022, CRCW0402270KFKEDHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402270KFKEDHP Details Description
Related parts for CRCW0402270KFKEDHP
LID CLEAR POLY USE W/1591V SERIE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HARDWARE 0.65MM 184-PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .200" SNGL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DPDT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES 250 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf