Vishay/Dale CRCW0402270KJNEDHP
CRCW0402270KJNEDHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402270KJNEDHP
Brief Description
RES SMD 270K OHM 5% 1/8W 0402
Datasheet Download
CRCW0402270KJNEDHP.pdf
Availability of CRCW0402270KJNEDHP
QUANTITY
CRCW0402270KJNEDHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402270KJNEDHP
Internal Part NumberEIS-CRCW0402270KJNEDHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402270KJNEDHP
Related LinksCRCW04022, CRCW0402270KJNEDHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402270KJNEDHP Details Description
Related parts for CRCW0402270KJNEDHP
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 750NH 735MA 210 MOHM datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 6A SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 400 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf