Vishay/Dale TNPW080590R9BEEA
TNPW080590R9BEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW080590R9BEEA
Brief Description
RES SMD 90.9 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW080590R9BEEA.pdf
Availability of TNPW080590R9BEEA
QUANTITY
TNPW080590R9BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW080590R9BEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW080590R9BEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW080590R9BEEA
Related LinksTNPW0805, TNPW080590R9BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW080590R9BEEA Details Description
Related parts for TNPW080590R9BEEA
RES SMD 1.07KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 178 TYP datasheet.pdf
IR CON 16S SKT CRIMP 16AWG datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 32A datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf