Vishay/Dale CRCW040227R4FKEE
CRCW040227R4FKEE picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040227R4FKEE
Brief Description
RES SMD 27.4 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040227R4FKEE.pdf
Availability of CRCW040227R4FKEE
QUANTITY
CRCW040227R4FKEE Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040227R4FKEE
Internal Part NumberEIS-CRCW040227R4FKEE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040227R4FKEE
Related LinksCRCW0402, CRCW040227R4FKEE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040227R4FKEE Details Description
Related parts for CRCW040227R4FKEE
PTC RESETBL 60V/250V .120A RAD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 20A TO-220F datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 14POS 7.5MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
IC SWITCH HIGH SIDE 23PQFN datasheet.pdf
SAC-3P- 3 0-PUO/A-1L-Z OD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.33 OHM 5% 50W datasheet.pdf