Vishay/Dale CRCW040228R0FKTD
CRCW040228R0FKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040228R0FKTD
Brief Description
RES SMD 28 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040228R0FKTD.pdf
Availability of CRCW040228R0FKTD
QUANTITY
CRCW040228R0FKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040228R0FKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW040228R0FKTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040228R0FKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW040228R0FKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040228R0FKTD Details Description
Related parts for CRCW040228R0FKTD
HEX STANDOFF 6-32 NYLON 5/8" datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 1411 datasheet.pdf
SENSOR DIGITAL GAUGE 30PSI LCD datasheet.pdf
KIT DESIGN FOR DS2156 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 3V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 160UH 126MA 6.4 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
47UF 100V 10X30MM 125C 8000H datasheet.pdf