Vishay/Dale CRCW040233R2FKTE
CRCW040233R2FKTE picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040233R2FKTE
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 33.2 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040233R2FKTE.pdf
Availability of CRCW040233R2FKTE
QUANTITY
CRCW040233R2FKTE Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040233R2FKTE
Internal Part NumberEIS-CRCW040233R2FKTE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040233R2FKTE
Related LinksCRCW0402, CRCW040233R2FKTE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040233R2FKTE Details Description
Related parts for CRCW040233R2FKTE
RES SMD 620 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
PANEL SIDE 49X16X.05" BE/GY 1/PR datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 25NS 8UMAX datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 2POS TIN T/H datasheet.pdf
RES SMD 576K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 48V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 18PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 1.5W DO204AL datasheet.pdf