Luminus Devices Inc. CST-90-W40S-C13-GM501
CST-90-W40S-C13-GM501 picture photo
Mfg. Part Number
CST-90-W40S-C13-GM501
Brief Description
BIG CHIP LED HB MOD WHITE 700LM
Datasheet Download
CST-90-W40S-C13-GM501.pdf
Availability of CST-90-W40S-C13-GM501
QUANTITY
CST-90-W40S-C13-GM501 Order Process
Ship out your order
Specifications of CST-90-W40S-C13-GM501
Internal Part NumberEIS-CST-90-W40S-C13-GM501
TypeLED Module
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4000K
Wavelength-
ConfigurationRectangle
Flux @ Current/Temperature - Test775 lm (700 lm ~ 850 lm)
Current - Test3.15A
Temperature - Test40°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.25V
Lumens/Watt @ Current - Test76 lm/W
Current - Max13.5A
FeaturesWith Connector
Size / Dimension28.00mm L x 42.00mm W
Height5.61mm
Light Emitting Surface (LES)3.00mm L x 3.00mm W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CST-90-W40S-C13-GM501
Related LinksCST-90-W40, CST-90-W40S-C13-GM501 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
CST-90-W40S-C13-GM501 Details Description
Related parts for CST-90-W40S-C13-GM501
CONN SOCKET PLCC 20POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 5% 1.33W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 100MS SNT-4A datasheet.pdf
IGBT 600V 22A 48W TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 806 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
XFMR 50/60HZ PCB 1500:1 15A datasheet.pdf
CAP MICA 360PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 17.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf