Vishay/Dale CRCW040235K7FKED
CRCW040235K7FKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040235K7FKED
Brief Description
RES SMD 35.7K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040235K7FKED.pdf
Availability of CRCW040235K7FKED
QUANTITY
CRCW040235K7FKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040235K7FKED
Internal Part NumberEIS-CRCW040235K7FKED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)35.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040235K7FKED
Related LinksCRCW0402, CRCW040235K7FKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040235K7FKED Details Description
Related parts for CRCW040235K7FKED
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
IC USB-SRL PORT CONTROLLER 32QFN datasheet.pdf
CONN TERM BLK FUSE FOR MINI CIR datasheet.pdf
RES SMD 2.55 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.15A 24V datasheet.pdf
CONN HEADER DUAL 2MM 10POS GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf