Vishay/Dale CRCW040238R3FKTD
CRCW040238R3FKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040238R3FKTD
Brief Description
RES SMD 38.3 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040238R3FKTD.pdf
Availability of CRCW040238R3FKTD
QUANTITY
CRCW040238R3FKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040238R3FKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW040238R3FKTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)38.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040238R3FKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW040238R3FKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040238R3FKTD Details Description
Related parts for CRCW040238R3FKTD
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5.0V 20W OUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
IC CLOCK CK505 PCIE INTEL 32QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT PCB datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 62POS datasheet.pdf
CAP CER 510PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf