Vishay/Dale CRCW0402390RFKED
CRCW0402390RFKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402390RFKED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 390 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW0402390RFKED.pdf
Availability of CRCW0402390RFKED
QUANTITY
CRCW0402390RFKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402390RFKED
Internal Part NumberEIS-CRCW0402390RFKED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402390RFKED
Related LinksCRCW0402, CRCW0402390RFKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402390RFKED Details Description
Related parts for CRCW0402390RFKED
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
IC BUFF TRI-ST QD LOW V 14SOP datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
23+23 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 16UH 300MA 890 MOHM TH datasheet.pdf
DAUGHTERBOARD 4COUPON MP33AB01H datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 10V 2917 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf