Vishay/Dale CRCW0402390RJNEDHP
CRCW0402390RJNEDHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402390RJNEDHP
Brief Description
RES SMD 390 OHM 5% 1/8W 0402
Datasheet Download
CRCW0402390RJNEDHP.pdf
Availability of CRCW0402390RJNEDHP
QUANTITY
CRCW0402390RJNEDHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402390RJNEDHP
Internal Part NumberEIS-CRCW0402390RJNEDHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402390RJNEDHP
Related LinksCRCW04023, CRCW0402390RJNEDHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402390RJNEDHP Details Description
Related parts for CRCW0402390RJNEDHP
CAP ALUM 22UF 20% 63V AXIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 12W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V Z5U 1812 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf