Vishay/Dale CRCW040239K0FKED
CRCW040239K0FKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040239K0FKED
Brief Description
RES SMD 39K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040239K0FKED.pdf
Availability of CRCW040239K0FKED
QUANTITY
CRCW040239K0FKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040239K0FKED
Internal Part NumberEIS-CRCW040239K0FKED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040239K0FKED
Related LinksCRCW0402, CRCW040239K0FKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040239K0FKED Details Description
Related parts for CRCW040239K0FKED
CAP CER 47PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CLIP LEAD FOR MICRO GRABBER RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 BRASS 30MM datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL datasheet.pdf
VARISTOR 354V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf