Vishay/Dale CRCW04023R01FNTD
CRCW04023R01FNTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04023R01FNTD
Brief Description
RES SMD 3.01 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04023R01FNTD.pdf
Availability of CRCW04023R01FNTD
QUANTITY
CRCW04023R01FNTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04023R01FNTD
Internal Part NumberEIS-CRCW04023R01FNTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04023R01FNTD
Related LinksCRCW0402, CRCW04023R01FNTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04023R01FNTD Details Description
Related parts for CRCW04023R01FNTD
TOOL V NOTCH STRIPPERS 20-10AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CABLE TIE, HOOK & LOOP, GRAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
IC REG FLYBACK INV ISO TSOT23 datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf