Vishay/Dale CRCW0402475KFKTD
CRCW0402475KFKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402475KFKTD
Brief Description
RES SMD 475K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW0402475KFKTD.pdf
Availability of CRCW0402475KFKTD
QUANTITY
CRCW0402475KFKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402475KFKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW0402475KFKTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402475KFKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW0402475KFKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402475KFKTD Details Description
Related parts for CRCW0402475KFKTD
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 4W datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeB 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.365 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 34 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 3A TO220-5 datasheet.pdf
Crystal 54.0000MHz 10ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf