Vishay/Dale CRCW04024K75FHTDP
CRCW04024K75FHTDP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04024K75FHTDP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04024K75FHTDP.pdf
Availability of CRCW04024K75FHTDP
QUANTITY
CRCW04024K75FHTDP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04024K75FHTDP
Internal Part NumberEIS-CRCW04024K75FHTDP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04024K75FHTDP
Related LinksCRCW0402, CRCW04024K75FHTDP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04024K75FHTDP Details Description
Related parts for CRCW04024K75FHTDP
FUSE BOARD MNT 1A 63VAC/VDC 1206 datasheet.pdf
RES SMD 18.7KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SEQUENCER RESET PB 5V 8-SOIC datasheet.pdf
RES 1 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 78POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf