Vishay/Dale CRCW04024M87FKTD
CRCW04024M87FKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04024M87FKTD
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.87M OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04024M87FKTD.pdf
Availability of CRCW04024M87FKTD
QUANTITY
CRCW04024M87FKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04024M87FKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW04024M87FKTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.87M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04024M87FKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW04024M87FKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04024M87FKTD Details Description
Related parts for CRCW04024M87FKTD
CONN SNAP SPADE #6 18-22AWG datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR REMOTE 10-UMAX datasheet.pdf
PLUG 8ROW 240POS VERT SMD GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 24POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
2.5MM DISCRETE WIRE TERMINATO datasheet.pdf
SENSOR PHOTO NPN 4M 12-24V datasheet.pdf
CONN PLUG SS 3POS STRT W/PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 4.7K OHM 14SOIC datasheet.pdf