Vishay/Dale CRCW040257R6FKTD
CRCW040257R6FKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040257R6FKTD
Brief Description
RES SMD 57.6 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040257R6FKTD.pdf
Availability of CRCW040257R6FKTD
QUANTITY
CRCW040257R6FKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040257R6FKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW040257R6FKTD
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040257R6FKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW040257R6FKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040257R6FKTD Details Description
Related parts for CRCW040257R6FKTD
RES 1.4M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 15UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 9pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1200PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PST 30A 125V datasheet.pdf